| Radius | 1.3000 to 1.7000(nD) |
| Resolution | 0.0001(nD) |
| Precision | ±0.0001 |
| Brix Measuring Range | 0 to 100% (Brix) |
| Brix Measuring Accuracy | ±0.01% (Brix) |
| Test Mode | Refractive index / sugar content/honey moisture/ salinity |
| Temperature Control Mode | Peltier-based system |
| Temperature Range | 0℃ to 100℃ |
| Temperature Control Range | 5℃ to 65℃ |
| Temperature Stability | ±0.03℃ |
| Display | 7-inch touch color screen |
| Light Source | LED |
| Wavelength | 589nm |
| Prism Material | Sapphire class |
| Sample Cell | Stainless steel |
| Detection Mode | Linear CCD |
| Output Mode | USB, RS232, Ethernet interface, SD card, U disk |
| Connectivity | Wireless Wi-Fi |
| Printer | Wireless Laser Printing |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Dimension | 300×350×150 mm |
| Gross Weight | 5 kg |
Benchtop Refractometer LBR-A10 is suitable for a wide range of analytical applications, including sugar analysis, honey testing, and salinity measurement across food and beverage sectors. It is equally useful in pharmaceutical quality control, routine chemical analysis, and various research laboratory environments. Its precise performance and stable measurement capabilities make it ideal for quality control departments and other professional testing facilities.
Download catalog for
Benchtop Refractometer LBR-A10 Catalog
Labtron Benchtop Refractometer offers a broad measuring range for refractive indices and Brix values. They incorporate high-performance linear CCD photosensitive components. These refractometer excels in measuring both refractive index and sugar content in various liquids. They utilize advanced signal collection and analysis technology. Our Portable Refractometer comes with a built-in semiconductor for precise temperature control, ensuring stability across a wide range of temperatures.



Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608