| Capacity | 46 ml |
| Temperature Measurement Range | 0℃ to 1300 ℃ |
| Common Temperatures | ≤ 1100 ℃ |
| Microwave Frequency | 2450 ± 25 MHz |
| Microwave Power | 100 to 1400W, continuous non-pulsed, with automatic adjustment |
| Heating Space | Ø 20 mm × 100 mm |
| Heating Rate | 0 to 250 ℃/min |
| Accuracy of Temperature Control | ±1℃, measuring the internal temperature of the material |
| Control Method | 7 |
| Working Pressure | 0.05 to 0.3 MPa |
| Gas Circuit | 2 ways, flow controllable |
| Atmospheres | Oxidizing, protective, weak reducing |
| Microwave Leakage | ≤ 0.01 mW/cm² |
| Control Program | 3 types: Manual, Thermostatic, Self-control |
| Alarms | Equipment over-temperature, magnetron over-temperature, microwave system failure |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Power Supply | 220V±10V 60Hz |
| Tabletop Foot Cup Equipment Dimension | 520 × 640 × 700 mm |
| Gross Weight | 85.5 Kg |
Benchtop Microwave Reactor is perfect for wastewater and waste gas treatment, catalytic synthesis, microwave pyrolysis, cracking reactions, and gas synthesis.
304 stainless steel stove furnace body × 1 set Carbon steel sprayed outer furnace cover × 1 set Industrial-grade water-cooled microwave heating source × 1 set Insulation modules × 1 set Furnace tubes × 4 Siemens 7" touch screen × 1 Japanese Mitsubishi PLC × 1 set Temperature measuring device × 1 set Flow meters for Gas Circuit Assembly × 2 Stainless steel sealing flanges × 1 set Connecting pipes × 1 set Handheld microwave leak detector device × 1 Operating gloves × 1
Download catalog for
Benchtop Microwave Reactor LMWR-A10 Catalog
Labtron Benchtop Microwave Reactor offers compact design to facilitate chemical response by utilizing energy for heating. They include heat generator that penetrates reaction mixture, ensuring uniform warming and reducing risk of hot spots. Their sealed reaction chamber is designed to contain pressure build-up during process, including with relief mechanisms. They feature sensors to track temperature and stress within vessel with proper monitoring. Our Benchtop Microwave Reactor is versatile for enhancing catalysis, extraction of bioactive compounds and synthesis of nanomaterial and polymers.
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608