| Total Magnification | 40x to 1600x |
| Objective | 45 mm DIN Achromatic: 4x, 10x, 40x (S), 100x (S, Oil) |
| Eyepiece | Wide Field Plan WF10x (Optional: WF16x) |
| Nosepiece | Fixed revolving quadruple nosepiece |
| Condenser | Aperture iris diaphragm |
| Binocular Head | Articulated, 55 to 75 mm inter-pupillary distance, 45° inclined, 360° rotatable |
| Illumination | Built-in LED 1W (Optional: Halogen 6V, 20W) |
| Stage | Double-layer mechanical, 140 × 155mm, X-Y moving range: 70 × 50mm |
| Stage Height Movement | Coarse stroke movement at 20 mm |
| Diaphragm and Filter | Ø30mm iris diaphragm, Ø32 mm filter, ABBE condenser N.A. 1.25 |
| Focusing Mechanism | 25 mm range, precision 0.002mm |
| Fine Focus Graduation | 2.5 µm |
| Power Supply | 220 to 240 VAC, 60 Hz |
| Net Weight | 6.4 kg |
| Gross Weight | 8.5kg |
Binocular Electric Microscope LBEM-A10 is used to magnify small objects such cell sample and tissue sample for their detailed examination. It is widely used in research labs, hospitals, medical institutions etc.
Power cord Carrying case (ABS plastic or better) Dust cover LED bulb with one spare
Download catalog for
Binocular Electric Microscope LBEM-A10 Catalog
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608