| Flow Rate | 100 L/ min |
| Type of Sampling | Isokinetic sampling |
| Sampling Quantity | 0.01 to 9.0 m³; Adjustable |
| Sampling Time | Automatic |
| Flow Velocity of the Sampling Holes | 0.38 m/ s |
| Material | SUS 304 Stainless steel |
| Sampling | Low noise pump sampling |
| Petri dish Diameter | Φ90×15 mm |
| Rechargeable Battery | DC 14.8 V/ 5000 m Ah |
| Operating Time of the Battery | 6 to 8 h |
| Display | LCD |
| Controller | Microprocessor control |
| Data Storage | 256 sample |
| Power | AC 110/ 220 V ± 10 %, 50/ 60 Hz |
| Internal Dimension | 235 × 220 × 180 mm |
| External Dimension | 400 × 430 × 240 mm |
| Net Weight | 4.8 Kg |
| Gross Weight | 8.5 Kg |
Download catalog for
Biological Air Sampler LBAS-A10 Catalog
Download manual for
Biological Air Sampler LBAS-A10 Manual
Labtron provides Biological Air Samplers with multi-hole design for distinct flow rates. These samplers use isokinetic sampling for exact results. We offer modern design, LCD display, microprocessor control, and a large sample storage capacity. They ensure ease of use in diverse scientific settings, prioritizing accuracy and efficiency. Our Samplers include rechargeable batteries and user-friendly controls for accurate operation.

Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608