| Sealing Time | 0.5 to 2 s |
| Sealing Type | Automatic |
| Diameter of tube | Φ3 to 6 mm |
| Lifespan of Electronic Tube | About 1000 hours |
| External dimension | 340 × 180 × 170 mm |
| Packaging dimension | 400 × 280 × 270 mm |
| Net weight | 9 kg |
| Gross weight | 12 kg |
Blood Bag Tube Sealer is used in blood bags, infusion bags and urine bags by high frequency sealing system. Also used in blood-bank, hospital, biological industry, etc.
Download catalog for
Blood Bag Tube Sealer LBTS-A10 Catalog
Download manual for
Blood Bag Tube Sealer LBTS-A10 Manual
Labtron Blood Bag Tube Sealer ensures airtight and leak-proof seals. They preserve the integrity of blood samples. They are ideal for blood banks and healthcare facilities. These compact sealer save time with high-speed sealing capabilities. Our blood bag tube sealer offers advanced technology at a competitive price without sacrificing quality. Their built-in safety features prioritize user protection. These are engineered with robust materials for long-lasting performance. The intuitive interface of our sealer makes operations hassle-free.

Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608