| Wavelength range | 190 to 1100 nm |
| Spectral bandwidth | 1.0 to 5.0 nm (adjustable) |
| Optical system | Double beam, C-T monochromator, 1600 L/mm holographic grating |
| Wavelength accuracy | ±0.3 nm |
| Wavelength repeatability | 0.1 nm |
| Wavelength resolution | 0.05 nm |
| Wavelength edge noise | 100%T line ≤0.1%T;0%T line ≤0.05%T |
| Stray light | 0.015 %T (at 220nm and 360 nm) |
| Baseline flatness | ≤±0.001 Abs |
| Baseline noise | ±0.1 %T |
| Baseline drift | ≤0.0004 Abs / h (after warm-up at 500 nm) |
| Standard sample holder | Fixed 2 trench sample holder |
| Measuring length | 0 to 200% T, -4.000 to 4.000 Abs, -9999 to 9999C, -9999 to 9999F |
| Transmittance accuracy | ±0.3 %T |
| Transmittance repeatability | 0.1 % T |
| Light switching point | Adjustable; 294 nm to 365 nm |
| Light Source | Deuterium lamp, Tungsten lamp (20 W/12 V) |
| Detector | Silicon photodiode detector |
| Interface | Digital signal; USB |
| Cuvette | 4 quartz cuvette; 10 mm optical path |
| Power supply | 220 V ± 10%, 50Hz |
| Power | 200 W |
| Dimension (L×W×H) | 620×510×245 mm |
| Package dimension (L×W×H) | 745×635×400 mm |
| Net weight | 30 kg |
| Gross weight | 39 kg |
Download catalog for
Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B20 Catalog
Available Range :
Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B32 : 190 to 1100 nm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B43 : 190 to 1100nm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B23 : 190 to 900nm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B30 : 190nm to 1100 nm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B42 : 190nm to 1100nm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B64 : 320 to 1100 nmLabtron UV Vis double beam Spectrophotometers are small, tabletop devices with twin beam designs that span a wide range of wavelengths. They have silicon photodiode detectors, automatic wavelength adjustments, and tungsten and deuterium lamps. These feature LCD displays and USB ports for data storage and transportation. They provide a variety of measurement methods to satisfy various analytical needs. Our double beam spectrophotometers have exceptional performance and durability, auto calibration, user-friendly interfaces, and enhanced optics for precision.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608