| Shaking speed | 300 T (turns)/ min |
| Shaking (distance) range | 40 mm |
| Shaking method | Vertical and Slanting shaking (tilt angle 0 to 20° adjustable) |
| Frequency control | Infinite variable speed |
| Display | LCD Display |
| Time set range | 0 to 99 hours (with adjustable count down ) |
| Applicable | 50 to 2000 ml standard pyriform or ball type separating funnel |
| Vessel number | 4/6/8/10 pcs |
| Extraction efficiency | 95 to 110% |
| Load rated | Bilateral symmetry, 11 kg |
| Power | 110 W |
| Power supply | AC 220 V, 50/60 Hz |
| Dimension | 535 × 475 × 690 mm |
| Net weight | 120 kg |
| Gross Weight | 150 kg |
Used for mixing viscous liquids, solids separation and liquid-liquid extractions. Used in oil extraction from water, organic pollutant extraction from water and pesticide residue extraction from potable liquids, soil solutions, volatile phenol extraction.
| Accessories | Volume |
| Holder for 4 funnels | 100 to 1000 mL |
| Holder for funnels 2 | 2000 mL |
Download catalog for
Double Sided Vertical Shaker LDVS-A10 Catalog
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608