| Chamber Volume | 136 L |
| Number of Shelves | 2 |
| Display Resolution | 0.1℃ |
| Temperature Range | RT + 10 to 200°C / RT + 10 to 250°C |
| Temperature Stability | ±1℃ |
| Ambient Temperature | 5 to 40°C |
| Timing Range | 1 to 9999 min |
| Interior Dimension (W×D×H) | 550×450×550 mm |
| Exterior Dimension (W×D×H) | 840×580×730 mm |
| Power Consumption | 2050 W |
| Power | 220 V, 50 Hz |
| Accessories No. | Name |
| 1 | Programmable temperature controller |
| 2 | Independent temperature-limited system |
| 3 | 25mm diameter test hole |
| 4 | RS485 port and software |
| 5 | Wireless alarm system(SMS alarm) |
Download catalog for
Drying Oven LDO-A13 Catalog
Download manual for
Drying Oven LDO-A13 Manual
Available Range :
Drying Oven LDO-B11 : 100 L Drying Oven LDO-A17 : 1000 L Drying Oven LDO-A13 : 136 L Drying Oven LDO-C12 : 150L Drying Oven LDO-B12 : 175L Drying Oven LDO-A14 : 220 L Drying Oven LDO-A10 : 30 L Drying Oven LDO-C10 : 40 L Drying Oven LDO-A15 : 420 L Drying Oven LDO-B10 : 50 L Drying Oven LDO-E10 : 55 L Drying Oven LDO-A16 : 620 L Drying Oven LDO-E11 : 75 L Drying Oven LDO-A12 : 80 LLabtron Drying Oven offers 30 L to 1000 L chamber volume for removal of moisture from samples. They operate at temperatures ranging from ambient to 500℃, depending on the specific requirements of materials being processed. Their uniform heat distribution throughout the interior space provides consistent performance. They are equipped with digital display that facilitates easy monitoring and operating of different parameters. Our Drying Oven is essential for sterilization, depyrogenation, drying glassware, and thermal testing in pharmaceuticals.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608