| DO Measuring Range | 0 to 20.00 mg/L (ppm), 0 to 200.0% |
| DO Resolution (ppm level analysis) | 0.1/0.01 mg/L(ppm), 1/0.1% (0.01 mg/L ≈ 10 ppb) |
| DO Accuracy | Electrode: ± 0.10 mg/L, Meter: ± 0.40 mg/L |
| DO Response Time | Up to 30s (25℃, 90% response) |
| DO Residual Current | Up to 0.1 mg/L |
| DO Temperature Compensation | 0 to 45℃, auto |
| DO Salinity Compensation | 0 to 45 ppt, auto |
| DO Pressure Compensation | 80 to 105 kPa, auto |
| DO Auto Calibration | Air saturated by water, water saturated by air |
| DO Electrode Type | Polarographic |
| Temperature Measuring Range | 0 to 100℃ |
| Temperature Resolution | 0.1℃ |
| Temperature Accuracy | 5 to 60℃: ± 0.4℃ Others: ± 0.8℃ |
| Display | 6.5-inch LCD screen |
| Data Storage | 1000 sets |
| Power | 12V/1A |
| Output | USB |
| Ambient Temperature | 5 to 35 ℃ |
| Ambient Humidity | Up to 85% |
| IP Grade | IP54 |
| Dimensions | 215 × 170 × 37 mm |
| Packaging Dimension | 470 x 430 x 72 mm |
| Net Weight | 600 g |
| Gross Weight | 3 Kg |
Labtron's Benchtop Dissolved Oxygen Meter LBDO-A13 is used to determine the amount of dissolved oxygen in samples. It is widely used in water quality monitoring, as well as in laboratory and research use, agriculture, aquaculture, and environmental applications.
DO electrode
Temperature probe
DO filling solution
Power adapter
Download catalog for
Benchtop Dissolved Oxygen Meter LBDO-A13 Catalog
Labtron Benchtop Dissolved Oxygen Meter provides measurement of oxygen levels in liquids for water quality analysis. Their sensors monitor environmental conditions such as temperature and pressure offering reliable data. They are compatible with both polarographic and galvanic type probes for versatile assessment. Their large backlit displays make it user friendly for assessment in different lightning conditions. Our Benchtop Dissolved Oxygen Meter is suitable for environmental monitoring, aquaculture, pharmaceuticals and laboratory research.




Our Benchtop Dissolved Oxygen Meter includes several automatic features that enhance the ease of use and measurement accuracy. Automatic temperature compensation, which adjusts DO readings based on temperature variations. The automatic salinity compensation corrects readings in saline water (0–45 ppt). Automatic pressure compensation adjusts for atmospheric pressure changes (80–105 kPa). Additionally, automatic calibration supports easy calibration using air-saturated water or water-saturated air.
Labtron’s Benchtop Dissolved Oxygen Meter uses a polarographic DO electrode,because it provides accurate and reliable measurements of dissolved oxygen through an electrochemical process. Polarographic electrodes are known for their stability and precision, especially in laboratory settings where consistent and repeatable results are essential. The short polarization time (only 3–5 minutes) makes the device more efficient and convenient for routine testing.
Our Benchtop Dissolved Oxygen Meter contains an Omron keypad, which ensures durability, reliability, and ease of use. Omron is known for high-quality, long-lasting keypads, and it can be used more than 100,000 times. This makes it ideal for frequent laboratory use, where repeated operations are common. Additionally, the keypad offers a light-touch response, enhancing user comfort and reducing fatigue during extended periods of testing. Overall, it contributes to the meter’s long service life and user-friendly operation.
Yes, our Benchtop Dissolved Oxygen Meter features built-in data storage capable of holding up to 1000 sets of test data. This is particularly useful for both lab and field testing scenarios involving multiple samples. Additionally, the device includes USB export functionality, allowing users to transfer saved data to a USB drive. The exported data is Excel-compatible, making it easy to view, analyze, and archive results efficiently.
Labtron’s Benchtop Dissolved Oxygen Meter offers a convenient and efficient data export system. It features USB connectivity, allowing users to seamlessly transfer stored measurement results to a computer or compatible device. The exported data is Excel-compatible, enabling easy access, analysis, and reporting. This makes the device especially suitable for both laboratory and on-site testing, where clear and organized data management is essential.
Post your question?
Our experts are here to help!
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608