| Measuring range | 1.3000 nD ~ 1.7000 nD |
| Brix range | 0.0 ~ 100 % |
| Temperature control | 5 °C ~ 65 °C |
| Temperature control stability | ± 0.03 °C |
| Brix accuracy | ± 0.1 % |
| Fine degrees | ± 0.0002 |
| Data interface | USB RS232 |
| Wavelength | 589 nm |
| Power | 220 V / 50 Hz |
Download catalog for
Benchtop Refractometer LBR-A11 Catalog
Download manual for
Benchtop Refractometer LBR-A11 Manual
Labtron Benchtop Refractometer offers a broad measuring range for refractive indices and Brix values. They incorporate high-performance linear CCD photosensitive components. These refractometer excels in measuring both refractive index and sugar content in various liquids. They utilize advanced signal collection and analysis technology. Our Portable Refractometer comes with a built-in semiconductor for precise temperature control, ensuring stability across a wide range of temperatures.



Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608