| Type | Upright |
| Blood Bag capacity | 240 pcs (450 ml each) |
| Gross volume | 390 L |
| Temperature range | 2 to 8°C |
| Cooling performance | 4°C |
| Display accuracy | 0.1°C |
| Cooling method | Fan cooling |
| Defrost mode | Automatic |
| Refrigerant | CFC-free |
| Controller | Microprocessor |
| Display | Digital touch screen display |
| Alarm system | High/low temperature, Door ajar and Electrical problems |
| Lighting | LED |
| Door opening | Front |
| Door lock with key | Yes |
| Shelves | 6 |
| Casters | 4 (2 braked+2 regular) |
| Access port | External probe |
| External material | Electrostatic painted galvanized sheet |
| Internal material | Stainless steel |
| Power supply | 195 to 230 V/50 Hz |
| Internal dimension (L×W×H) | 516×543×1391 mm |
| External dimensions (L×W×H) | 600×640×2000 mm |
| Package size (L×W×H) | 605×700×2010 mm |
| Net weight | 147 kg |
Medical refrigerators are suitable for refrigeration of materials, samples, product across pharma, medical industry, also used for storage of biological products and reagents, vaccines, etc. across pharmacy, pharmaceutical factories, hospitals, clinics and CDC.
Thermal Printer
Download catalog for
Blood Bank Refrigerator LBBR-A30 Catalog
Labtron Blood Bank Refrigerator provide secure and proper storage of blood and its components at 2 to 8 °C temperature. They include multiple shelves for storing blood bags of up to 1008 L capacity. These are equipped with cooling systems, advanced temperature sensors, and remote alarm solutions. They feature rollers for easy mobility and access. Our Blood Bank Refrigerator comply with regulatory standards, guaranteeing precise temperature for preserving sample integrity.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608