| Capacity | 108 L |
| Cabinet type | Upright |
| Temperature setting | 4 ± 1°C |
| Ambient temperature | 10 to 32°C |
| Cooling method | Forced air cooling |
| Defrost | Automatic |
| Refrigerant | CFC-Free |
| Controller | Microprocessor |
| Display | LED |
| Alarm system | High/Low temperature, Power failure , High/Low voltage, Sensor error, Low battery, Door ajar |
| External Material | Powder coated steel |
| Internal Material | Stainless steel |
| Shelf/Blood basket | Shelf - 2; Blood Basket - 6 |
| Casters | 4 |
| Door lock with Key | Yes |
| Test hole | Yes |
| Power supply | 220 to 240 V 50/60 Hz |
| Power | 160 W |
| Noise | 40 dB |
| Internal Dimension (W×D×H) | 432×462×478 mm |
| External Dimension (W×D×H) | 522×600×1050 mm |
| Packaging Dimension (W×D×H) | 575×685×1070 mm |
| Net Weight | 50 kg |
| Gross Weight | 55 kg |
Blood bank refrigerator is used for safe and convenient storage of whole blood, blood components such as blood cells, plasma etc., and reagents across blood bank, hospitals, health and disease prevention systems, research institutions, colleges & universities, electronic industry, biological engineering, biotechnology, military enterprises, deep-sea fishing companies, etc.
Data logger
Download catalog for
Blood Bank Refrigerator LBBR-A20 Catalog
Available Range :
Blood Bank Refrigerator LBBR-A21 : 1008 L Blood Bank Refrigerator LBBR-A20 : 108 L Blood Bank Refrigerator LBBR-A10 : 108 L/ 3.81 cu. ft Blood Bank Refrigerator LBBR-A11 : 170 L Blood Bank Refrigerator LBBR-A12 : 268 L Blood Bank Refrigerator LBBR-A13 : 368 L Blood Bank Refrigerator LBBR-A40 : 558 L / 19.7 Cu. Ft Blood Bank Refrigerator LBBR-A15 : 618 L Blood Bank Refrigerator LBBR-A22 : 658 L
Labtron Blood Bank Refrigerator provide secure and proper storage of blood and its components at 2 to 8 °C temperature. They include multiple shelves for storing blood bags of up to 1008 L capacity. These are equipped with cooling systems, advanced temperature sensors, and remote alarm solutions. They feature rollers for easy mobility and access. Our Blood Bank Refrigerator comply with regulatory standards, guaranteeing precise temperature for preserving sample integrity.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608