| Blood bags | Maximum 24 pcs |
| Blood bags capacity | 50 to 200 ml |
| Water storage | 98 ± 5% kg |
| Chamber volume | 98 L |
| Temperature range | 36.5 to 38 °C |
| Temperature accuracy | ± 0.1 °C |
| Thawing time | 8 to 10 min |
| Power consumption | 3.6 kW |
| Power supply | AC220 V, 50/60 Hz |
| External dimension (W × D × H) | 720 × 600 × 990 mm |
| Packing dimension (W × D × H) | 900 × 800 × 1200 mm |
| Gross weight | 100 kg |
Labtron Blood Thaw Machine features advanced temperature regulation. They maintain safe thawing temperatures to preserve the integrity of blood components. These thawer ensures rapid and consistent thawing of blood products. Our blood thaw machine automates the thawing process and reduces the need for manual intervention. With a user-friendly interface, intuitive controls, and robust build, they meet all industry standards. These are ideal for hospitals, blood banks, and laboratories.



Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608