| Operating Temperature | -20°C to 55°C |
| Alarm Time | < 6 s |
| False Alarm Rate | < 1% |
| Starting Time | Inhalation mode (< 10 s) wiping mode (< 2 min) |
| Warm Up Time | 3 to 5 mins |
| Interface | USB |
| Display | 3 inches TFT LCD |
| Storage | 50,000 test results |
| Rated Voltage | 7.4 V DC |
| Power Consumption | 9 W |
| Power Supply | 100 to 220 V, 50 Hz |
| Dimensions | 365 × 108 × 63 mm |
| Packaging Dimension | 465 × 390 × 235 mm |
| Weight (Battery Included) | 1.65 kg |
| Packing Weight (Box Included) | ≤ 8 kg |
Portable Drug Detector is often used in detection of drugs in various areas like law enforcement, investigation department, airport security department and food industry.
Download catalog for
Portable Drug Detector LTDD-D10 Catalog
Labtron Drug Detectors offer both desktop and portable models with advanced detectiontechnology. They utilize IMS, MS, and HPLC paired with LC-MS for high sensitivity andprecision. Even at trace levels, these detectors can identify a wide range of substances, includingCocaine hydrochloride, cannabis, papaverine, and more. These detectors feature simpleinterfaces, touchscreen controls, and advanced data analysis software. Our drug detectors meetCE, ROHS, FCC, USFDA Radiation Safety, ISO 9001, and ISO 14001 standards, ensuringhigh safety and quality.





Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608