| Chamber Volume | 375L |
| Temperature Range | 10 to 60℃ with light 4 to 60℃ without light |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ±2℃ |
| Operating Temperature | 5 to 30℃ |
| Humidity Range | 30 to 95%RH |
| Humidity Stability | ±3%RH |
| Timing Range | 1 to 99 hours/period |
| Shelves (Std/Max) | 3/10 |
| Power Consumption | 2700W |
| Power Supply | AC 220V±10% ,50HZ |
| Chamber Size | 590mm x 550mm x 1160mm |
| Exterior Size | 780mm x 870mm x 1915mm |
Our Drug Stability Chamber with Illumination LDST-B15 is widely used in laboratories for photostability testing and accelerated stability studies to assess light-induced degradation of drugs.
Download catalog for
Drug Stability Chamber with Illumination LDST-B15 Catalog
Available Range :
Drug Stability Chamber With Illumination LDST-B17 : 1075L Drug Stability Chamber With Illumination LDST-B14 : 275L Drug Stability Chamber with Illumination LDST-B15 : 375L Drug Stability Chamber With Illumination LDST-B16 : 475L Drug Stability Test Chamber With Illumination LDST-B13 : 800LLabtron Drug Test Chamber features a highly advanced temperature and humidity touch screen controller, allowing precise adjustments and easy operation. These inner chambers are made of acid- and corrosion-resistant mirrors, ensuring durability and long-term use. Their high-quality door sealing strips and insulation materials provide excellent thermal efficiency and prevent leakage. They have a system that adopts automatic filling and a standard water pump for a reliable water supply. Our drug test chamber has included a water level automatic compensation and water shortage alarming system, ensuring continuous operation and safety.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608