| Chamber Volume | 800L |
| Temperature Range | With Light: 10°C to 55℃; Without Light: 5°C to 55℃ |
| Ambient Temperature | +5℃ to 35℃ |
| Temperature Stability | ≦±1.5℃ |
| Display Resolution | 0.1℃ |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ±2℃ |
| Humidity Range | 30% to 95% RH |
| Humidity Deviation | ±3% RH |
| Light Intensity | 0 to 25000 LX adjustable, ≤±500 LUX |
| Time Control | 1 to 99 hours per segment |
| Power Consumption | 2900W |
| Power Supply | AC380V, 50HZ |
| Product Dimension (W×D×H) | 1100mm × 930mm × 2170mm |
| Packaging Dimension (W×D×H) | 1300mm × 1130mm × 2270mm |
| Net Weight | 680 kg |
| Gross Weight | 780 kg |
Fluorine-free reliable compressor
High-accuracy humidity sensor
Double-door tempered glass
Adjustable stainless steel shelves
Large LCD easy operation
Programmable LCD Controller
Simulates day-night temperature
Auto power-cut memory
PT100 platinum resistance sensor
Our Drug Stability Test Chamber with Illumination LDST-B13 ensures accurate temperature, humidity, and light control for pharmaceutical research, stability studies, and long-term storage tests, meeting rigorous ICH guidelines.
Shelf (3Pcs)
Shelf
Download catalog for
Drug Stability Test Chamber With Illumination LDST-B13 Catalog
Available Range :
Drug Stability Chamber With Illumination LDST-B17 : 1075L Drug Stability Chamber With Illumination LDST-B14 : 275L Drug Stability Chamber with Illumination LDST-B15 : 375L Drug Stability Chamber With Illumination LDST-B16 : 475L Drug Stability Test Chamber With Illumination LDST-B13 : 800L
Labtron Drug Test Chamber features a highly advanced temperature and humidity touch screen controller, allowing precise adjustments and easy operation. These inner chambers are made of acid- and corrosion-resistant mirrors, ensuring durability and long-term use. Their high-quality door sealing strips and insulation materials provide excellent thermal efficiency and prevent leakage. They have a system that adopts automatic filling and a standard water pump for a reliable water supply. Our drug test chamber has included a water level automatic compensation and water shortage alarming system, ensuring continuous operation and safety.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608