| Temperature range | RT. 5°C to 100°C |
| Temperature accuracy | Up to ± 0.3°C |
| Temperature uniformity | Up to ± 0.3 °C |
| Temperature stability | ± 0.3°C |
| Heating time | ≤ 10 min (25°C ~ 100°C) |
| Display accuracy | 0.1 °C |
| Time range | 1 min to 99 hr. |
| Voltage | AC 24 V/ 1.67 A |
| Power | 40 W |
| Dimension (L x W x H) | 260 x 195 x 150 mm |
| Net weight | 4.5 Kg |
| Gross Weight | 4.5 Kg |
Dry bath incubator can be used for: DNA amplification, enzyme-substrate reactions, serum coagulation, blood-urea nitrogen determination etc.
| Model | Diameter of test tube | Capacity |
| DBA-18 | 2.0 ml | 15 |
| DBA-19 | 1.5 ml | 15 |
| DBA-20 | 0.5 ml | 24 |
| DBA-21 | 0.2 ml | 32 |
| DBA-22 | 0.2 ml | 32 |
Download catalog for
Dry bath incubator LDBI-A20 Catalog
Labtron Dry-Bath Incubator maintains temperatures ranging from ambient to 160°C, offering contamination-free heating for sample incubation They are equipped with interchangeable blocks to accommodate wide range of tubes and plates. Their construction enhances durability, making them reliable for long-term use. They include integrated timer, allowing automated temperature adjustments without manual intervention. Our Dry-Bath Incubator is ideal for enzyme reactions, incubation and activation of cultures, DNA denaturation, coagulation studies, and sample preparation.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608