| Capacity | 540 L |
| Humidity | Less than 10%RH Automatic |
| Shelves | 3 pcs |
| Maximum Load per Shelf | 80 Kg |
| Color | Dark Blue |
| Recovery Time | Maximum 30 min after opened and closed for 30 Seco nds |
| Power Consumption | 8 W |
| Interior Dimension (W × D × H) | 596 × 682 × 1298 mm |
| Exterior Dimension (W × D × H) | 598 × 710 × 1465 mm |
| Net Weight | 68 Kg |
| Gross Weight | 95 Kg |
Our dry storage cabinet LDYS-C15 is ideal for use in the electronics and semiconductor manufacturing industries. It is perfect for storing moisture-sensitive components such as PCB assemblies, IC chips, LED components, SMD, SMT parts, tape & reels, capacitors, ceramic parts, and moisture-absorbing materials like adhesives and resins.
Download catalog for
Dry Storage Cabinet LDYS-C15 Catalog
Available Range :
Dry Storage Cabinet LDYS-B19 : 1436 L Dry Storage Cabinet LDYS-B11 : 160 L Dry Storage Cabinet LDYS-B12 : 240 L Dry Storage Cabinet LDYS-A20 : 300 L Dry Storage Cabinet LDYS-B13 : 320 L Dry Storage Cabinet LDYS-B14 : 435 L Dry Storage Cabinet LDYS-B15 : 540 L Dry Storage Cabinet LDYS-I16 : 718 L Dry Storage Cabinet LDYS-B16 : 718 L Dry Storage Cabinet LDYS-F14 : 840 L Dry Storage Cabinet LDYS-B17 : 870 L Dry Storage Cabinet LDYS-B10 : 98 LLabtron Dry Storage Cabinets are designed to provide optimal storage conditions. They effectively control humidity levels to protect sensitive items. Their sturdy construction ensures durability and reliability. Their advanced features include precise humidity control and ample storage space. They are built with anti-static properties for enhanced safety. Their sleek design offers both practicality and aesthetic appeal. Our dry storage cabinets ensure consistent performance across various environments.



.webp)

.webp)


Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608