| Optical System | Infinite Color Corrected Optical System |
| Viewing Head | Siedentop binocular head, 30° inclined, Interpupillary 47-75 mm |
| Eyepiece | High eyepoint wide field plan eyepiece PL 10×/20 mm with adjustable diopter |
| Objectives | Infinite plan Achromatic Objectives 4X, 10X, 40X (S), 100X (S, Oil) |
| Nosepiece | Reversed Quintuple Nosepiece |
| Focusing system | Low position coaxial focusing system, moving range 25mm, with upper limit and tightness adjustment, fine division 0.002 mm |
| Stage | Double Layers Mechanical Stage 150 mm × 140 mm, moving range 76 mm×50 mm, double slide holder, accuracy: 0.1 mm |
| Condenser | N.A.1.25 compound eye illumination condenser group (with plug-in phase contrast and dark field plate slot), condenser preset center and height adjustable |
| Illumination | Adaptive 100 V-240 V switching power supply, single high brightness 3W LED (cold/warm color optional, cold color temperature 4750 K-5500 K, warm color temperature 2850 K-3250 K) (preset center), light intensity can be continuously adjusted |
| Filter | Blue filter Φ 45 mm |
| Dark Field Plate | Dark field insert plate (used for 4 X - 40 X objectives) |
| Centering Telescope | Centering Telescope Φ 23.2mm (used with phase contrast plate and objective) |
| Phase Contact Plate | 10X, 40X Phase Contact Insert Plate (used for 10X, 40X phase contrast objectives) |
| Power | External power supply (adapter), AC 100V-240V, DC 5V/2A |
| Dimensions | 580 × 560 × 280 mm |
| Net weight | 8 Kg |
| Gross weight | 10 Kg |
Biological Microscope is used to view the biological samples across pharmaceuticals, food, biotechnology, genetic engineering, environmental monitoring, etc.
Eyepiece pointer Eyepiece micrometer Infinite plan Achromatic Objectives 20X, 60 X (S) Infinite Plan Phase Contrast Objective 10X, 20X, 40X (S), 100X (S, Oil) Reversed Quadruple Nosepiece Rack less Double Layers Mechanical Stage 150 mm × 162 mm, moving range 76 mm×50 mm, double slide holder, accuracy: 0.1mm, Wear-resistant and anti-corrosion treatment on the stage surface Green filter Φ 45 mm Yellow filter Φ 45 mm Neutral filter Φ 45 mm Polarizing Kit with Polarizer and Analyzer 20X, 100X Phase Contact Insert Plate (used for 20X, 100X phase contrast objectives) C-mount adapter 0.35X, 0.5X, 0.65X, 1X Trinocular tube for digital eyepiece (Φ23.2 mm)
Download catalog for
Biological Microscope LBM-G10 Catalog
Available Range :
Biological Microscope LBM-E20 : Color corrected infinity optical system Biological Microscope LBM-D10 : Finite Optical System Biological Microscope LBM-G10 : Infinite Color Corrected Optical System Biological Microscope LBM-G11 : Infinite Colour Corrected Optical System Biological microscope LBM-B11 : Infinite optical system Biological Microscope LBM-C20 : Infinity Optical System F=200mm Biological Microscope LBM-G12 : NIS Infinite Optical SystemLabtron Biological Microscope is specialized for examining small organisms, cells, and tissues. They operate using optical lenses to magnify specimens, allowing for detailed observation. Their stage holds slides securely and provides correct positioning. They feature rotating nosepiece to easily switch between different objective magnifiers. Our Biological Microscope is applicable for education, research, medical diagnostics, and quality control in various laboratory settings.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608