| Optical System | Double beam, CT type light path, 1200 line/mm laser holographic diffraction grating |
| Wavelength Range | 190 to 1100 nm |
| Spectral Bandwidth | 0.5 nm, 1 nm, 2 nm, 4 nm, 5 nm |
| Wavelength Accuracy | ±0.3 nm (all-optical wavelength), ±0.1 nm (656.1 nm) |
| Wavelength Repeatability | ±0.2 nm |
| Photometric Accuracy | ±0.002 A @1A, ±0.3%T (0 to 100%T) |
| Photometric Display Range | -0.3 to 4A, 0 to 200%T, -9999 to 9999C |
| Zero Setting | Auto-tune 100%T and 0%T |
| Stray Light | ≤0.02%T @220 nm, 340 nm |
| Stability | ±0.0006 A/hr @500 nm, 0A |
| Baseline Flatness | ±0.001 (200 to 1000 nm) |
| Working Mode | T, A, C, E |
| Wavelength Setting | Automatic |
| Minimum Resolution | 0.1 nm |
| Interface Display | 320 × 240 graphic LCD |
| Communication Interface | USB port, built-in printer (optional) |
| Light Source | Imported halogen tungsten lamp and deuterium lamp |
| Detector | Imported Si Photodiode |
| Dimension | 660 × 580 × 270 mm |
| Weight | 29kg |
Rapid wavelength and time analysis
Enhanced optical design for precision
Ample memory storage capacity
Effortless USB connectivity to PCs
Automated wavelength adjustment system
Sturdy base for vibration resistance
Quick calibration recovery capability
Our Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B62 is ideal for analysis in chemistry, biology, and environmental science, providing precise absorbance and transmission measurements for research and industrial quality control.
| Accessory | Quantity |
| Main unit | 1 |
| Glass cells (1 cm) | 4 |
| Quartz cells (1 cm) | 2 |
| Software | 1 |
| Dust cover | 1 |
| Power cord | 1 |
Download catalog for
Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B62 Catalog
Available Range :
Double Beam UV/Vis Spectrophotometer LUS-B70 : Czerny-Turner (CT) design, double beam Double Beam UV-Visible Spectrophotometer LUS-B24 : Double Beam, Grating 1200 lines/ mm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B23 : Double beam Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B32 : Double beam 1200 lines/mm Double Beam UV-VIS Spectrophotometer LUS-B41 : Double Beam 1200 nm grating Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B40 : Double beam grating 1200 lines/mm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B20 : Double beam, C-T monochromator, 1600 L/mm holographic grating Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B12 : Double beam, C-T monochromator,1200 L/mm holographic grating Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B62 : Double beam, CT type light path, 1200 line/mm laser holographic diffraction grating Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B33 : Double Beam, Grating 1200 lines/ mm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B30 : Double Beam, Grating 1200 lines/mm Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B60 : Double beam/Proportional monitoring (optional), CT type light path, 1200 line/mm Laser holographic diffraction grating Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B11 : Double beam; 1200 lines/mm grating Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B42 : Optical double beam system Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B51 : Proportional double beam path Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B50 : Proportional double beam system Double Beam UV-Vis Spectrophotometer LUS-B63 : Quasi double beam ratio monitoring optical path, holographic diffraction gratingLabtron UV Vis double beam Spectrophotometers are small, tabletop devices with twin beam designs that span a wide range of wavelengths. They have silicon photodiode detectors, automatic wavelength adjustments, and tungsten and deuterium lamps. These feature LCD displays and USB ports for data storage and transportation. They provide a variety of measurement methods to satisfy various analytical needs. Our double beam spectrophotometers have exceptional performance and durability, auto calibration, user-friendly interfaces, and enhanced optics for precision.






.webp)

Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608