| pH/pX Range | -2.000 to 20.000 pH/pX |
| mV Range | -1999.9 to 1999.9 mV |
| Ion Measurement | H, Na, K, Ag, Ca, Cl, F, NO3, etc. |
| Measurement Units | mol/L, mmol/L, g/L, mg/L, ppm, µg/L |
| Temperature Range | 0.0 to 100.0°C |
| Resolution | pH/pX: 0.01 pH/pX, 0.001 pH/pX |
| mV Resolution | 0.1 mV |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Display | 7-inch high-resolution touchscreen |
| Display Resolution | 1024 × 600 |
| Basic Error | Electric meter: ±0.01 pH/pX Matching: ±0.03 pH/pX |
| Potential Indication Error | ≤ 0.5 mV |
| Ion Concentration Error | ±0.1% FS |
| Temperature Error | ±0.2°C |
| Data Storage | 500 groups |
| Storage Content | Number, value, unit, temperature, time |
| Instrument Level | 0.01 level |
| Power Supply Mode | DC 12V 1A |
| Ambient Temperature | 5 to 35°C |
| Environmental Humidity | ≤ 85% |
| External Dimension (W × D ×H) | 240 × 170 × 80 mm |
| Packaging Dimension (W ×D ×H) | 475 × 430 × 75 mm |
| Net Weight | 0.6 Kg |
| Gross Weight | 3 Kg |
| Accessory Name | Connection |
| Saturated Calomel | Reference Electrode 1 |
| Double Salt Bridge Saturated Calomel | Reference Electrode2 |
| Sodium Electrode | Works With Electrode 1 |
| Fluorine Electrode | Works With Electrode 1 |
| Calcium Electrode | Works With Electrode 2 |
| Fluoroborate Electrode | Works With Electrode 1 |
| Nitrate Electrode | Works With Electrode 2 |
| Chlorine Electrode | Works With Electrode 2 |
| Silver Sulfur Electrode | Works With Electrode 1 |
| Lead Electrode | Works With Electrode 2 |
| Iodine Electrode | Works With Electrode 2 |
| Copper Electrode | Works With Electrode 2 |
| Bromine Electrode | Works With Electrode 2 |
| Cyanide Electrode | Works With Electrode 2 |
Download catalog for
Benchtop Ion Meter LBIM-B10 Catalog
Download manual for
Benchtop Ion Meter LBIM-B10 Manual
Labtron Benchtop Ion Meter offers measurement of specific ions concentration in solution. They operate using electrodes (ISEs), which respond selectively to particular charged species, allowing for accurate and reliable measurements. Their built-in temperature sensors allow for automatic adjustments to readings minimizing interference from surrounding environmental factors. They feature user-friendly interfaces for easy navigation through evaluation settings and calibration processes. Our Benchtop Ion Meter is essential in environmental monitoring, food and beverage analysis, and pharmaceutical research.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608