| Optical System | Infinite Color Corrected Optical System |
| Viewing Head | 30° gemel binocular tube, 360° rotatable, Fixed Eyepiece Tube, Interpupillary Distance 48-76mm |
| Eyepiece | High Eye Point Wide Field Plan Eyepiece PL10X/22mm, with Adjustable Diopter |
| Objective | Infinity Plan Achromatic Objectives 4×, 10×, 40×, 100× |
| Nosepiece | Quintuple Nosepiece |
| Stage | Ceramic paint, 210mm × 171mm, precision: 0.1mm (X-axis), moving range: 78mm × 51mm |
| Condenser | N.A. 1.25 Koehler with phase contrast & dark field slot, aperture diaphragm |
| Focusing | Coarse & fine coaxial system, coarse range: 27mm, fine tuning accuracy: 2 μm |
| Illumination | 100V-240V, 3W LED, 4750K-5500K color temp, Type-C interface |
| Power Supply | 12V 1A built-in transformer, Type-C interface |
Dual-layer mechanical ceramic stage
Adjustable diopter for eyepiece
USB port for charging devices
Type-C interface for portable charging
Costamizable eye-point height
Our Biological Microscope LBM-G20 is used in laboratories, clinical settings, medical research, and educational institutions. It is also ideal for fieldwork and advanced research applications.
Internal hexagonal Spanner M4
Dust Cover
Download catalog for
Biological Microscope LBM-G20 Catalog
Available Range :
Biological Microscope LBM-E20 : Color corrected infinity optical system Biological Microscope LBM-D10 : Finite Optical System Biological Microscope LBM-G10 : Infinite Color Corrected Optical System Biological Microscope LBM-G11 : Infinite Colour Corrected Optical System Biological microscope LBM-B11 : Infinite optical system Biological Microscope LBM-C20 : Infinity Optical System F=200mm Biological Microscope LBM-G12 : NIS Infinite Optical SystemLabtron Biological Microscope is specialized for examining small organisms, cells, and tissues. They operate using optical lenses to magnify specimens, allowing for detailed observation. Their stage holds slides securely and provides correct positioning. They feature rotating nosepiece to easily switch between different objective magnifiers. Our Biological Microscope is applicable for education, research, medical diagnostics, and quality control in various laboratory settings.








Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608