-25°C Chest Freezer LCF-A14 boasts a 485L capacity and operates within a temperature range of -10˚C to -25˚C. It is equipped with a microprocessor temperature controller for precise and reliable regulation. For enhanced security and controlled access, Our-25°C chest freezer features lockable buckles. The efficient cooling system is powered by a single compressor. Built with a durable coated steel exterior and stainless-steel interior, this freezer is strong and easy to maintain.
| Capacity | 485 L |
| Temperature Range | -10 ˚C to -25˚C |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED Digital display |
| Noise | 55 dB |
| Compressor | 1 |
| External Material | Coated steel |
| Internal Material | Stainless steel |
| Insulation | CFC-free PURF |
| Alarms | High/low temperature Power failure Controller failure Sensor error 12-hours Power failure alarm |
| Door type/Qty | Solid /1 |
| Power | 295W |
| Power Consumption | 3.45 kWh/24h |
| Power Supply | 187 to 242 V 50 Hz |
| Internal Dimension | 1455 × 525 × 665 mm |
| External Dimension | 1655 × 755 × 915 mm |
| Packaging Dimension | 1710 × 885 × 1020 mm |
| Net Weight | 124 Kg |
| Gross Weight | 138 Kg |
-25°C chest freezers are ideal for freezing ice bars and storing refrigerated items. Suitable for hospitals, clinics, health systems, laboratories, universities, the frozen food industry, and catering.
Castor × 4 25mm Access port × 1
Data logger Basket Rack
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608