Oil Acidity Tester LAAT-A16 supports testing range from 0.0001 to 5.0000mg KOH/g. Automates liquid transfer, stirring, endpoint judgment, and result storage for simplified operation. Automatically adjusts extraction volume based on acid value for accurate, thorough acid removal. Stores up to 800 results with query and print options via thermal printer. Used for petroleum product quality control, transformer and insulating oil monitoring.
| Testing range | 0.0001 to 5.0000mg KOH / g |
| Resolution | 0.0001 mg KOH / g |
| Repeatability | 0.004 mg KOH / g |
| Accuracy | Acid value: 0.001 to 0.100mgKOH/G deviation: 0.0005mgKOH/g |
| Ambient temperature | 0℃ to 45℃ |
| Ambient humidity | Less than or equal to 85% |
| Power supply | 220V±10%, 50Hz+5% |
| Exterior Dimension | 440mm × 300mm × 220mm |
| Net weight | 16 kg |
| Gross weight | 20 kg |
Our Oil Acidity Tester LAAT-A16 is widely applicable for industrial lubricant evaluation, turbine oil testing, petroleum product quality control, transformer and insulating oil monitoring.
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608