Air Quality Monitor LAQM-B21 measures CO2, PM, TVOC, temperature, and humidity, operating from -10°C to 50°C. It features a wide temperature and humidity measurement range for accurate air quality monitoring. This multifunctional air quality monitor provides comprehensive real-time air quality analysis. Our air quality monitor ensures a healthy and safe air environment.
| Measured Parameters | CO2, PM2.5, PM10, PM1.0, TVOC, Temperature, Humidity, Date, Time |
| Temperature Range | -10°C to 50°C |
| Storage Temperature | -10°C to 60°C |
| Humidity Range | 20% to 85% |
| Atmospheric Pressure | 12.5 to 15.4 PSI |
| CO2 Measuring Range | 400 to 5000 ppm |
| PM2.5/PM1.0/PM10 Measuring Range | 0 to 999 µg/m³ |
| TVOC Measuring Range | 0.001 to 9.999 mg/m³ |
| Detection Method (CO2) | Infrared (NDIR) |
| Detection Method (PM) | Laser Scattering |
| Detection Method (TVOC) | Semiconductor Sensor |
| Sampling Time | 1.5 seconds |
| Power Supply | 5000 mAh Rechargeable Lithium battery, Charging via TYPE-C Port |
| Dimensions | 190 × 80 × 52 mm |
| Weight | 491g |
Digital LCD screen
Compact and modern design
Rechargeable lithium battery
Built-in fan
Air Quality Monitor LAQM-B21 is suitable for indoor air quality monitoring in homes, offices, schools, and industrial spaces. It is ideal for use in factories, laboratories, and public areas for environmental monitoring.
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608