Air Quality Monitor LAQM-E11 operates within a CO2 measuring range of 400 to 5000 ppm. It ensures a safe indoor environment through continuous tracking. Its high-definition display provides easy-to-read real-time data. The high-precision sensors detect even slight changes. Our monitor detects gas, temperature, and humidity, ensuring safety in homes, offices, and industries.
| Measured Parameters | CO2, Temperature, Humidity |
| Temperature Range | -10°C to 50°C |
| Storage Temperature | -10°C to 60°C |
| Relative Humidity | 20% to 85% |
| Humidity Range | 20% to 85% |
| Atmospheric Pressure | 12.5 to 15.4 PSI |
| CO2 Measuring Range | 400 to 5000 ppm |
| Detection Method (CO2) | Infrared (NDIR) |
| Sampling Time | 1.5 Seconds |
| Power Supply | 2000 mAh |
| Dimensions | 94 × 99 × 51 mm |
| Weight | 150g |
Our Air Quality Monitor detects CO₂, temperature, and humidity, ensuring safety in homes, offices, and industries. It enhances health and productivity through real-time tracking, timely alerts, and automated environmental adjustments.
USB Charge Cabel
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608