Wall Mount Air Quality Monitor LAQM-H10 operates within a PM2.5 measuring range of 0 to 999µg/m³. It features smart connectivity via Wi-Fi and Bluetooth for remote access. The air filtration system optimizes ventilation and reduces pollutants. Its advanced NDIR CO₂ sensor enhances accuracy and efficiency in gas detection. Our detector is designed to detect CO₂, PM2.5, temperature, and humidity, ensuring safe and well-ventilated environments.
| Measured Parameters | CO₂, PM2.5, Temperature, Humidity, Time |
| Temperature Range | -10°C to 50°C |
| Storage Temperature | -10°C to 60°C |
| Relative Humidity | 20% to 85% |
| Humidity Range | 20% to 85% |
| Atmospheric Pressure | 12.5 to 15.4 PSI |
| CO₂ Measuring Range | 400 to 5000 ppm |
| PM2.5 Measuring Range | 0 to 999 µg/m³ |
| Detection Method (CO2) | Infrared (NDIR) |
| Detection Method (PM) | Laser Scattering |
| Sampling Time | 1.5 seconds |
| Power Supply | 2000 mAh |
| Dimensions | 267 × 140 × 30 mm |
| Weight | 300g |
Multi-Parameter Detection
Smart Connectivity
Color-Coded Display
Versatile Placement
Automatic Calibration
Our Wall Mount Monitor is used in homes, offices, schools, hospitals, factories, warehouses, laboratories, greenhouses, and parking garages to detect CO₂, PM2.5, temperature, and humidity, ensuring safe and well-ventilated environments.
USB Charge Cabel
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608