Altitude Test Chamber LATC-C13 has 512 L with a water-cooled system that efficiently regulates temperature, ensuring stable and reliable performance during prolonged operations. It features high-precision control that enables users to adjust to maintain optimal testing conditions. The touch screen interface offers an intuitive and user-friendly experience, simplifying navigation and customization of test parameters. Its semi-hermetic compressor enhances the system’s durability, energy efficiency, and long-term operational stability. Our chamber incorporates imported cooling components, ensuring superior performance, extended lifespan, and consistent functionality for demanding applications.
| Capacity | 512 L |
| Temperature Range | -20°C/-40°C/-70°C to +150°C |
| Temperature Fluctuation | ±0.5°C |
| Temperature Uniformity | ±2.0°C |
| Temperature Deviation | ±2.0°C |
| Cooling Rate | 0.7°C to 1.0°C/min |
| Humidity Range | 20 %RH to 98 %RH |
| Humidity Fluctuation | ±2.0 %RH |
| Humidity Uniformity | ±3.0 %RH |
| Humidity Deviation | ±3.0 %RH (>75%RH), ±5.0%RH (≤75%RH) |
| Pressure Range | Normal pressure to 0.5 kPa |
| Pressure Deviation | ≤±2 kPa (≥40kPa), ≤±5% (2 to 40kPa), ≤±0.1 kPa(≤2kPa) |
| Depressurization Rate | Normal pressure to 1 kPa ≤30min |
| Pressure Recovery Rate | 10 kPa/min |
| Voltage Fluctuation | ≤±10 % |
| Power Supply | AC 3ψ4 W 380 V 50 Hz |
| Dimensions (W × D × H) | 800 × 800 × 800 mm |
| External Dimensions (W × D ×H) | 1110 × 2440 × 1940 mm |
Fast pressure recovery
Programmable test cycles
Military equipment testing
Electronics pressure testing
Customizable test parameters
Altitude Test Chamber LATC-C13 simulates high-altitude conditions by controlling pressure, temperature, and humidity, ensuring reliable aerospace performance. It tests aircraft systems, defense equipment, and medical devices to assess their durability in extreme environments.
Accessories Name | Quantity |
Transparent Electrothermal Film Double layer Glass Observation Window | 1 |
Lead Holes | 2 |
Lighting Lamp | 1 |
Casters | 4 |
Stainless Steel Sample Trays | 2 |
Cable | 1 |
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608