'-86°C Ultra Low-Temperature Upright Freezer LUF-F10 offers a spacious 338 L capacity and can maintain temperatures ranging from -40°C to -86°C. It includes a dual compressor that efficiently powers the cooling system to maintain the desired temperature. This freezer has a color sprayed steel exterior for durability and a stainless-steel interior for hygiene and corrosion resistance. Our -86°C Upright Freezer has an ergonomic handle, designed for comfortable and easy use, reducing strain during operation.
| System | Cascade |
| Capacity | 338 L |
| Temperature Range | -40℃ to -86℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | HC (R290 and R170) |
| Sensor | PTC |
| Compressor | 2 |
| Cooling Type | Direct Cooling |
| Defrost | Manual |
| Insulation | PURF |
| Noise | 50 dB |
| Compartment | 4 |
| Inner door | 2 |
| Exterior material | Color Sprayed Steel |
| Interior material | Stainless steel |
| Remote Alarm Access | Yes |
| RS 485 Access | Yes |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Door ajar Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature 72 hr Power failure backup |
| Current | 7.93A |
| Power | 620 W |
| Power consumption | 11.17 W h/24h |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Exterior Dimension | 854 × 1072 × 1907 mm |
| Interior Dimension | 488 × 607 × 1140 mm |
| Package Dimension | 935 × 1070 × 2128 mm |
| Net Weight | 296 Kg |
| Gross Weight | 306 Kg |
Our -86 °C Ultra Low-Temperature Upright Freezer is used in life science, bio-banking, blood banks, pharmaceuticals, clinical settings, and vaccine production.
Castors × 4 25mm Access port × 1
LN2/ CO2 backup system Data logger Chart recorder
Labtron Equipment Ltd., Quatro House, Lyon Way, Camberley, Surrey GU16 7ER United Kingdom
Email: info@labtron.com Whatsapp: +44 73 4441 2688 Phone: +44 2080 043608